Blog

Dünyaca Ünlü Tasarımcıların Dekorasyon Sırları

Dünyaca Ünlü Tasarımcıların Dekorasyon Sırları

Tasarım ve dekorasyon ilk bakışta kolay gibi görünen, zorluğu ancak işin içine girince anlaşılan alanlar. Estetik bakış, öngörü, dünyanın ve insanların nabzını doğru tutma, hayal gücü, yetenek, bilgi ve deneyim birleşiyor ve ortaya hepimizin hayatını değiştiren, yenileyen ve güzelleştiren mekanlar ve tasarımlar çıkıyor. Bu nedenle iyi tasarımcıları aslında “yaşadığı çağı, insanı ve hatta geleceği iyi okuyabilen estet tutkunu müneccimler” olarak da tanımlayabiliriz.

Kulağa çok iddialı gelebilir ama diş fırçasından elektronik alete, sandalyeden iç mekana, portfolyosu epey zengin olan ünlü tasarımcı Philippe Starck, “Kapıları insanların zihinlerine açmayı seviyorum” derken tam da bunu kastediyordu. Hazır konu Starck’tan açılmışken onun dekorasyon sırlarıyla başlayalım yazıya…

“Bay tasarım”: Philippe Starck

Starck’ın alametifarikası minimal, kullanışlı ve ışığı iyi taşıyan tasarımlar yapıyor oluşu. Işığı başlı başına bir tasarım ögesi olarak kullanan Starck, imza attığı işlerde yapay ve organik maddeleri oldukça dengeli bir biçimde harmanlıyor. Gerek ürün gerekse iç mekan tasarımlarında cam, taş, plastik, alüminyum ve krom gibi maddeleri akla hayale gelmeyecek şekilde bir arada kullanıyor. Son yıllarda yıldızı tekrar parlayan kadife ise en sevdiği kumaş türü diyebiliriz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir